Cholesterol: základní informace

Čtení na 2 minuty

Většina lidí ví, že vysoký cholesterol může škodit Vašemu zdraví, víte však opravdu, co to je? Tuto přirozeně tučnou látku tělo vytváří v játrech a nachází se rovněž v potravinách, jako je maso, mléčné výrobky a vejce. Možná Vás překvapí, že cholesterol hraje zásadní roli ve vytváření buněk a pro produkci vitamínu D, hormonů a žluči pro zažívání. Avšak vysoký krevní cholesterol může vést ke zvýšenému riziku infarktu, mrtvice a rozvoje aterosklerózy a dalších srdečních onemocnění – a právě proto je tak důležité zachovat si zdravou a kontrolovanou hladinu cholesterolu.

Jak se dozvím, zda mám vysoký cholesterol?

Vzhledem k tomu, že vysoký cholesterol nemá žádné zjevné příznaky, je jedinou možností, jak zjistit, zda se Vaše hodnoty nachází na úrovni „vysoká“, návštěva praktického lékaře. Avšak pouhý pohled na Váš životní styl může naznačit, zda můžete být ohroženi.
Je obecným omylem, že cholesterol se týká jen lidí, kteří jsou staří nebo mají nadváhu. Je sice pravda, že jsou k vysokému cholesterolu náchylnější, nejsou však jediní ohrožení! Bez ohledu na to, kolik je Vám let, je zde řada faktorů, které mohou hrát roli ve zvyšování Vašeho cholesterolu (někdy na nebezpečnou úroveň) a ovlivnění jeho kvality, aniž byste o tom vůbec věděli. Jedná se o kouření, pití alkoholu, sedavý životní styl nebo nezdravou stravu obsahující příliš mnoho nasycených a trans-tuků. Dalšími faktory, k nimž je třeba přihlédnout, je, zda trpíte diabetes, vysokým krevním tlakem, máte nadváhu nebo jste obézní. Roli může hrát rovněž rodinná historie srdečních onemocnění.

(zdroj obrázku)

„Mně vysoký cholesterol nehrozí … nebo ano?“

I když jste mladí a přiměřeně zdraví, Váš styl může stále zahrnovat prvky přispívající k vysokému cholesterolu. Platí pro Vás některá z níže uvedených situací? Ve všech případech může hrozit vysoký cholesterol a měli byste zvážit opatření, abyste toto riziko snížili.

Kouřím, ale jsem aktivní třicetiletá žena, která se dobře stravuje – nevěděla jsem, že i tak možná mám vysoký cholesterol …

Mám nadváhu, ale nejsem obézní a v naší rodině nemáme nikoho s vysokým cholesterolem nebo srdečním onemocněním. Mohu být ohrožen?

Můj otec měl vysoký cholesterol, ale já se zdravě stravuji, pravidelně cvičím a není mi ani čtyřicet, takže jsem si nemyslel, že bych se měl cholesterolu už teď obávat!

Necvičím příliš často a ani se moc nevěnuji výživě, ale nemám nadváhu, takže si nemyslím, že by cholesterol byl můj problém.

Našli jste se v tom? Čtěte dále…

Hladina krevního cholesterolu

Našli jste ve svém životním stylu prvky, které mohou znamenat, že máte vysoký cholesterol již za rohem? Pokud ano, nepropadeje panice! Je to mnohem častější, než si myslíte, a existuje řada snadných způsobů, které Vám pomohou vrátit hladinu Vašeho krevního cholesterolu na zdravou a bezpečnou úroveň.
Všechno je to o rovnováze dobrého a špatného. Cholesterol je v těle distribuován v proteinech, přičemž se vytváří lipoproteiny. Náš životní styl a stravovací rozhodnutí mají vliv na to, zda jsou tyto lipoproteiny „dobré“ vysokodenzitní lipoproteiny (HDL), nebo „špatné“ nízkodenzitní lipoproteiny (LDL).
Nicméně před tím, než se budeme zabývat tím, jak Váš cholesterol snížit, pojďme se podívat na to, jaké konkrétně jsou „vysoké“ a „doporučené“ hodnoty …

Stručná fakta:
Krevní cholesterol se měří v jednotkách nazývaných milimoly na litr krve (mmol/l), milligramy na decilitr krve (mg/dl) nebo gramy na litr krve (g/L).

HDL (vysokodenzitní lipoprotein) cholesterol odstraňuje v játrech přebytek cholesterolu z krve, aby předešel jeho ukládání v tepnách.
LDL (nízkodenzitní lipoprotein) je nebezpečný typ cholesterolu, který přenáší cholesterol z jater do buněk celého těla. Pokud je LDL příliš, může vytvářet překážky v krevním řečišti; a způsobit jeho zužování (ateroskleróza).

Obecně platí, že celková hladina cholesterolu by

u zdravého dospělého člověka měla být 5mmol/L = 200mg/dl = 2g/L nebo méně,

u osob s vysokým rizikem pak nejvýše 4mmol/L = 155mg/dl = 1.5g/L.

Obecně platí, že hladina LDL by

u zdravého dospělého člověka měla být 3mmol/L = 115mg/dl = 1.2g/L nebo méně,

u osob s vysokým rizikem pak nejvýše 2mmol/L = 80mg/dl = 0.8g/L.


Ideální hladina HDL přesahuje 1mmol/L = 40mg/dl = 0.4g/L. V případě nižší hladiny HDL pak může stoupat Vaše riziko srdečních onemocnění.

Nyní víte, jaká je vaše doporučená hladina cholesterolu a jak Vás Váš životní styl může ohrožovat, aniž byste o tom věděli. V dalším článku se dozvíte tipy, jak udržovat Váš krevní cholesterol ve zdravých mezích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.