15+1 tipů na efektivní život

Čtení na 5 minut

Znáte to. Ráno zaspíte budík. Uvědomíte si, že jste měli někde být. Rychle se oblečete a letíte do koupelny. Snažíte se co nejrychleji si vyčistit zuby, ale pasta vám vyprskne na oblečení. Otíráte pastu, ale skvrna nejde dolu. Spěcháte pro čisté triko, cestou se kopnete malíčkem o roh nábytku. Ječíte bolestí a naštvaností. Říkáte, že den už snad nemůže být horší. Gratuluji, váš den, jak říkáte, o moc lepší nebude. Všechny negativní pocity a věci se na sebe budou stále nabalovat. Celý den strávíte ve stresu, že nic nestíháte a máte pocit, že vám tohle dělá někdo nebo něco naschvál. Přečtěte si následujících 15+1 tipů, které by vám mohly pomoci zjednodušit váš den a život.

1. Vstávejte o 15 minut dřív
Místo splašeného běhání z nedostatku času na přípravu a odchod, nařiďte si budík o 15 minut dříve. Máte čas kouknout do diáře, co vás dnes čeká nebo si jen tak utřídit myšlenky.

2. Zkuste opak vaší rutiny
Začněte reagovat na některé situace jinak. Hádky, u kterých vetšinou vybouchnete, zkuste vyřešit tichem. Změňte trasu, po které jezdíte do práce či školy. Dejte si k obědu něco jiného, než si vždy dáváte. Zkoušejte nové věci, které byste do této chvíle nikdy „radši“ nezkusili.

3. Choďte kamkoliv s časovou rezervou
Říkávalo se, že na rande má holka přijít později, ať si chlapec počká. Nepřijde mi to jako dobrý způsob, jak se seznámit s klukem, když už na první schůzce vidí, že jste nedochvilná. Takhle je to se vším včetně byznysu. Když nedokážete včas chodit na smluvené schůzky s klientem, jak může věřit, že mu včas produkt dodáte nebo vykonáte vaší službu?

4. Dělejte, co opravdu chcete dělat
Je nám od malička vštěpováno, že v životě budeme muset dělat i to, co nechceme. Například: chodit do práce, uklízet byt či dům, běhat s každým papírem na úřad a podobně. Tak to nedělejte. Každý si můžeme dělat jen to, co chceme. Najděte si práci, do které budete chodit rádi nebo začněte pracovat z domu nebo rozjeďte nějaký byznys. Z uklízení si udělejte zábavu a né starost. Uklízíte kvůli tomu, abyste se doma cítili dobře. Dělejte to, co opravdu chcete dělat. Pokud to opravdu nechcete dělat, uvědomte si, proč tu činnost děláte.

5. Prohrávejte
Jestliže vám něco nejde a proto se tomu vyhýbáte, zvedněte zadek z gauče a běžte to dělat. Všichni na své cestě za úspěchem padali, váleli se na dně a přišli o čas nebo peníze. Po porážce se vždycky zvedněte znovu, i přes váš pocit, že už to nejde. Je možné, že se zvednete a dosáhnete toho, o co se snažíte. Bez problémů a překážek bychom nebyli tam, kde jsme.

6. Multitasking
V posledních pár letech si do svých životopisů psali, že ovládají multitasking. Je to ale opravdu dobrá dovednost? Když si všechny úkoly rozdělíte hezky za sebou, jsou rychleji a efektivněji hotové, než ty, které jste dělali dohromady spolu s dalšími. Soustřeďte se pouze na jednu věc.

7. Jen to podstatné
„Bude na tomhle záležet za dva měsíce, za dva roky?“. Podle této otázky si zkuste přikládat důležitost věcem, které řešíte. Věnujte energii tomu, co má velkou důležitost i za pár měsíců a ne tomu, co za týden nebude mít smysl.

8. Rozmýšlejte si své nákupy
Taky se vždy nadchnete pro nějakou činnost nebo produkt a musíte ho mít hned? Pokud ano, tak zkuste to, co já. Počkejte týden a zamyslete se. Chcete to pořád? Jestli vás to už neláká nebo máte jinou prioritu, tak jste právě ušetřili pár stovek za něco, co by pro vás po týdnu nemělo žádnou cenu.

9. Uvařte si víc, než sníte
Teď je trend fotit si na Instagram každé jídlo. Pokud nedejbože zveřejníte druhý den to samé, co jste měli včera, tak vás vaši food followeři zlynčují. Udělejte to tak, jak vám to bude pohodlné. V klidu si uvařte na dva dny dopředu. Ušetříte tím přírodu, svůj čas a peníze.

10. Zapisujte si
To-Do list je pro efektivní den základ. Pište si, co vše musíte zařídit. Člověk neumí využívat celou kapacitu mozku, aby si vše pamatoval. Zkuste to, bude se vám spát lépe a bez stresu.

11. Ukliďte si
O úklidu jsem se zmínila již v bodě 4. Podle Marie Kondo, expertky na úklid, se tato činnost dělí do 2 kategorií. Úklid – systematické přebírání věcí, čištění – mytí oken, luxování, apod. Jestliže si úklidu uděláte hru, dáte věcem své místo, váš život se změní. Nenechte se omezovat haraburdím a nepotřebnými věcmi. To, co už ve svém prostředí nepotřebujete, darujte nebo prodejte. Uklizený domov = uklizená mysl a duše.

12. Uvědomujte si přítomnost
Karanténa nám pomohla se na chvíli zastavit. Byl to skvělý pocit, že? Dělejte to častěji. Vypněte mobil a buďte chvíli sami se sebou nebo s partnerem. Všímejte si maličkostí, váš život bude plný barev a radosti.

13. Stýkejte se s zjednodušujícími lidmi
Jak se cítíte, když se bavíte s lidmi, kteří mají pořád nějaký problém a stěžují si? Taky jsem ještě před pár měsíci měla negativních myšlenek plnou hlavu a obtěžovala jsem tím okolí. (Tímto se všem, co se mnou trávili nebo netrávili čas, omlouvám.) Buďte více s lidmi, kteří byli na stejném místě, jako jste teď vy. Pokud budete čas trávit s negativními lidmi, stáhnou vás taky k negativitě. Udělejte to naopak.

14. Sbírejte rady a ptejte se
Nestyďte se požádat o radu zkušenějšího nebo více zainteresovaného. Může vás připravit na výzvy, které už překonal a vy je zvládnete lépe. Zeptejte se v nějaké situaci sami sebe: „Vím/nevím?“. Když nevíte, zeptejte se toho, kdo to ví. A hned víte.

15. Nenechte si kecat do života
Sami víte, proč to děláte. Neobhajujte se před ostatními. Nenechte si vytýkat, co děláte, ani si nenechte mluvit do života. Jste strůjcem svých životů. Vyslechněte si cizí názor, poděkujte a běžte pryč od tématu nebo člověka. Rady si berte k srdci, ale uvažte, jestli vám mohou nějak pomoci nebo ne.

16. Organizujte si čas
Pokud chodíte do práce, máte určený čas, kdy tam musíte být. V neděli si sedněte na půl hodinky a napište si vaše cíle, kterých následující týden chcete dosáhnout. Jestliže pracujete z domova, stejně jako já, organizace bude trošku složitější, ale skutečně to zvládnete. Rozdělte si činnosti tak, abyste stíhali všechno. Dejte si do diáře nejdříve věci, které chcete stihnout, jako třeba sporty, schůzky s přáteli, osobní rozvoj,… Mezi to si pak nasázejte práci. Opravdu to funguje a zbaví vás to stresu. Máte rádi pondělí nebo ne? 🙂

Tak co vy na to? Našli jste tu alespoň jednu věc, která by vám mohla pomoct? Napište do komentáře, čím se řídíte už dlouho a co vyzkoušíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.